Cont'd - By Nelda Goodwin

In the late 70s, Mr. Wedgewood laid the groundwork of a new "Fish" organization, centred in the Riverview area and serving all of greater Moncton. Anglican Clergy present at Mr. Wedgewood's induction were the Rev. T.W.F. Crowther of St. George's, Moncton; the Rev. H.S. Sheppard; the Rev E.N. Dungan of St. James; the Rev. B.G. Hyde of St. Phillips; and the Rev. M. Graham of Sackville. Mr. Wedgewood's resignation was regretfully accepted as of June 30, 1972 when he and his family returned to Osmington Rectory, Dorset, England. A new Rectory was started on Cleveland Avenue and was available for occupancy in September 1972. Archbishop O'Neil blessed the new rectory on the evening of October 5 of that year.

The Rev. Keith Brown came to serve Riverview from Cambridge and Waterborough Street September 1, 1972. He was made Deacon in 1964 and ordained Priest in 1965, becoming rural Dean in 1975. He and wife Rosalie have four children: Joanne, Andrew, Norman and Laurie.

The decision was finally made by the parish to sell the little Bradford Street Church to the Masonic order and St. John's would combine with St. Paul's United for services until such time as a new building was ready.  In 1973 Bishop Nutter with the Rev. Brown and the wardens led the Anglican Congregation of St. John's over to St. Paul's United and there they were greeted by the Rev. Bruce Roberts and his elders where a joint service was held.

On October 16, 1973 St. John the Baptist Church building was deconsecrated by Bishop Nutter and Anglican services were then to alternate with the United Church congregation between 9:30 and 11:00 a.m.

On February 1, 1976 a congregational motion was passed to build a new church for $214,000 on Woolridge Avenue in West Riverview, on land bought from Mr. Wm. West for $15,000.

Sod turning occurred May 16, 1976 and a March 7 contract signed with Century Construction saw work start on May 1, 1976. Mr. G.A. Franklin acted for his firm at the sod turning, along with the Rev. Brown and Mr. Laurie Beattie, the church warden.

The first group event taking place in the new church was a handicraft sale organized by the Anglican Church Women on November 26-27 in 1976.

The new memorial window has been installed by Mr. and Mrs. Russell McFarland in memory of their son Andrew by the time of the December 24th Christmas Eve services. The first vestry meeting took place on January 3, 1977, and dedication of the new church was presided over by Bishop Nutter on February 21, 1977, assisted by Warden Laurie Beattie and Arnold Piccott, and the Rev. Keith Brown.

Mr. Brown announced his resignation on April 26, 1981 to be effective August 31 in order that he might take up new work at Woodstock, New Brunswick. He preached his farewell sermon on Sunday, July 26, 1981.

A meeting was called at once to secure the services of a new minister and it was announced on Sunday, July 19, that the appointment of the Rev. John Sharpe of Petitocodia, Havelock and Salisbury would become effective as of November 1, 1981, and he is still minister at this time of writing.

At the time, Mr. Sharpe was Rural Dean of the deanery of Shediac.  He has been a member of the "Church Army" (not to be confused with the Salvation army) and had been posted to the parish of Westmorland in Sackville. He was curate at St. George's in Moncton and was made deacon in that church and ordained priest in Christ Church Cathedral in Fredericton, New Brunswick.

He and his wife Cynthia have two children, Joanne and John Thomas.